O co chodzi w długich deskach wakeboardowych?


23/11/2018

Każdy z nas zdążył już zauważyć, że czasy kiedy rider ważący 100kg pływał na deske około 140cm dawno się skończyły. Działo się tak dlatego, że producenci zwyczajnie nie produkowali dłuższych desek. Teraz jest inaczej, zmieniła się technologia budowy, zmieniły się wymiary odpowiednie dla danej wagi.  Jednak producenci poszli o krok dalej i produkują deski dłuższe niż przewiduje rozmiarówka. Ostatnimi czasy nierzadko spotykanym zjawiskiem jest rider o wadze w przedziale 70-80 kg na desce 150cm czy nawet 160cm, gdzie oversize w tym przypadku jest aż nadto oczywisty.

Przechodząc do rzeczy na wstępie trzeba podkreślić fakt, że długa deska nie jest dla każdego, oczywiście każdy może ją kupić, ale nie każdy powinien.


Otóż należy zacząć od tego, że z automatu jest to deska nie do końca przystosowana do konkretnej wagi (no chyba, że ważysz 140kg i kupiłeś np. Slingshot Nomad 160cm), a co za tym idzie mamy gorszą trakcje na wodzie, spowodowane jest to tym, ze deska się zwyczajnie ślizga po tafli.

Początkującemu bedzie też cieżko nauczyć się presów gdyż trzeba w nie wkładać więcej siły  i balansu. Kolana mogą siąść troche szybciej. Dłuższa deska też trudniej się wkręca na obroty i niedzielnemu riderowi zdecydowanie będzie to przeszkadzać.

Niemniej nie jest tak, że longboardy się do niczego nie nadają.


Po pierwsze, długa deska zapewnia stabilnosć w locie a także odbiera więcej energii podczas lądowania. Będąc zaopatrzony w longa łatwiej trzymać balans na przeszkodach np. na rurach. To samo jeśli chodzi o kontakt z przeszkodą, jest on wydłużony przez co bezpieczniejszy. Łatwiej jest się od przeszkody odbić czy zwyczajnie wyżej podnieść nose przy ollie. Znakomicie sie sprawdzają przy wejściach na wysokie przeszkody od boku. Dłuższa deska po jej opanowaniu daje także wiekszego popa.

Pozostaje nam omówić aspekt wizualny. Napewno jest to teraz nowy trend forsowany przez topowych riderów. Jednak nie uwazam, że riderowi który ma 165cm i 65 kg wagi przyda się deska 150 cm i wiecej. Raczej będzie mu przeszkadzać. 


Zachęcam do testownia czy w ogole zainteresowaniem się dłuższymi deskami ale nie ma co popadać w skrajności. Ogólnie rzecz ujmując deski te mają swoje wady i zalety, jednak najlepiej jest się przekonać samemu na testach na które serdecznie zapraszamy, bo jak wiadomo każdy ma swoje preferencje z którymi dobrze się mu pływa.