FAQ najczęściej zadawane pytania wake

FAQ najczęściej zadawane pytania wake

Jaki rozmiar deski wakeboardowej kupić?

Długość deski wakeboardowej dopasowuje się do wagi osoby, która będzie na niej pływała. W odróżnieniu od snowboardu wzrost nie gra tutaj większej roli. Obecnie z każdym rokiem producenci proponują coraz dłuższe deski, co znacznie ułatwia pływanie, balans i zmniejsza obciążenia. Najpopularniejsze rozmiary desek męskich dla wagi 80kg to 149-153cm. Dla kobiet większość desek zawiera się w przedziale 136-148cm.

Jakie buty wakeboardowe na wyciąg?

Aktualnie najlepsze buty wakeboardowe na rynku na wyciąg to naszym zdaniem Slingshot Space Mob. Mają niezwykle wygodną wyjmowaną wkładkę, w której można swobodnie chodzić po terenie wyciągu bez obawiania się o skaleczenie nogi. Każdy but ma innowacyjne 3 gummy strapy, które eliminują wady zarówno sznurówek jak i rzepów. To jedyne buty o takim komforcie a jednocześnie idealnej kombinacji sztywności/elastyczności.
 

Czy mogę używać deskę kitesurfingową na wyciągu wake?

Na desce kitesurfingowej da się pływać na wyciągu wakeboardowym, niemniej nie będzie to wygodne na dłuższą metę. Deski kitesurfingowe są stworzone z myślą o ostrzeniu pod wiatr (mają mniejszy rocker) przez co będą dużo bardziej męczące na wyciągu wakeboardowym, łatwiej będzie na nich o zahaczenie krawędzią o wodę i upadek oraz będą znacznie mniej wytrzymałe na uszkodzenia. W przypadku desek, które reklamowane są jako deski zarówno do wakeboardu jak i do kitesurfingu, pamiętaj, że tego typu deski są wyłącznie dobre dla osób na bardzo wysokim poziomie kitesurfingu, które pływają na dużo większych latawcach niż cała reszta osób (overpower). Przy słabym wietrze takie deski będą bardzo źle ostrzyły pod wiatr i wrócenie w to samo miejsce będzie graniczyło z cudem.

Gdzie przetestować deskę wakeboardową?

Jako jeden z niewielu sklepów oferujemy możliwość przetestowania desek wakeboardowych z naszej aktualnej oferty w naszych sklepach (adresy poniżej), jak również darmowo podczas licznych naszych testów w całej Polsce. Do testów są zarówno deski jak i wiązania, stąd wystarczy że zabierzesz ze sobą kamizelkę i kask (ewentualnie piankę).  

Czy lepiej uczyć się wakeboardu za motorówką czy na wyciągu?

Bezsprzecznie najłatwiej i najmniej bezboleśnie jest się uczyć wakeboardu na wyciągu – najlepiej małym tak zwanym 2.0. W Polsce jest w tej chwili już ponad 100 wyciągów 2.0. Po opanowaniu podstaw warto nie zwlekać ze spróbowaniem swoich sił na dużym wyciągu tak zwanym 4.0, 5.0, 6.0 – w zależności od ilości słupów. Pływanie na dużym wyciągu (Full Size Cable) jest dużo mniej męczące i z powodzeniem można na nim pływać nawet kilka godzin.
 

Ile kosztuje deska wakeboardowa?

Ceny jak w każdym sporcie są zróżnicowane w zależności od producenta, modelu i rocznika. Niemniej w odróżnieniu od innych sportów profesjonalna deska na której zawodnicy wygrywają międzynarodowe zawody np. Slingshot Windsor jest niewiele tylko droższa od zupełnie amatorskich modeli i kosztuje w granicach 3000zł. W odróżnieniu od na przykład snowboardu, nie musimy kupować oddzielnie wiązań i butów bo tutaj buty przykręca się od razu do deski co eliminuje potrzebę wiązań. Wiązania wakeboardowe – podobne do tych w snowboardzie są już przeżytkiem i raczej się ich nie stosuje.  

Ile kosztują buty wakeboardowe?

Buty wakeboardowe to podobnie jak w przypadku deski produkt, który może znacznie różnić się wygodą i wytrzymałością ale nieznacznie ceną. Podczas gdy najwygodniejsze i najlepsze naszym zdaniem buty wakeboardowe Slingshot Space Mob kosztują poniżej 2900zł są często o wiele klas wygodniejsze i bardziej wytrzymałe niż buty, które będą 500zł tańsze.  

Jak dopasować rozmiar butów wakeboardowych?

Buty wakeboardowe powinny być „na styk”. Nowe buty nieznacznie się rozbiją po kilku pływaniach i będą bardziej dopasowane. Nie należy kupować butów zbyt dużych, a nawet ciut za dużych, bo wtedy stopa będzie się nich poruszać co grozi poważnymi kontuzjami. Najlepiej zawsze przymierzyć buty w jednym z naszych sklepów pod okiem naszych ekspertów. W przypadku zakupu większości nowych butów przez internet zawsze istnieje możliwość wymiany na rozmiar większy, lub mniejszy (dokładne warunki dostępne u naszych sprzedawców). Większość firm wakeboardowych oferuje buty w dokładnych rozmiarach amerykańskich np. US9, US10, US11, co z reguły orientacyjnie przekłada się na europejską rozmiarówkę 43, 44, 45. Połówki nie są oferowane, natomiast można też się spotkać z zakresem dwurozmiarowym – np. US8-9, US10-11 jak również butami z „otwartym palcem” które mają jeszcze większy zakres tolerancji (jednak nie nadają się na jazdę po przeszkodach w wakeparku).  

Czy mogę kupić jedne buty wake dla mnie i mojej żony?

Z butami wakeboardowymi jest jak z butami do nart lub snowboardu, każdy powinien mieć idealnie dopasowany rozmiar do swojej stopy – w innym wypadku grozi to poważnymi kontuzjami. Jedynym wyjątkiem są tutaj buty „z otwartym palcem” gdzie palce po prostu wystają. Z tego względu tego typu buty nie nadają się do pływania po przeszkodach w wakeparkach gdyż grozi to kontuzjami palców.  

Czy wakeboard to drogi sport?

Wakeboard w stosunku do snowboardu czy nart to znacznie tańszy sport i zdecydowanie bardziej dostępny. Wyciągi wakeboardowe są teraz zlokalizowane w niemal każdym zakątku Polski i funkcjonują niemal niezależnie od pogody. Ciepła pianka wczesną wiosną i na jesieni sprawia, że pływając czujemy się dużo cieplej niż nieraz stojąc na brzegu w puchowej kurtce. Kupując sprzęt własny sprzęt unikamy drogiego wypożyczania i mając całoroczny karnet na wyciąg nie ponosimy już żadnych więcej kosztów. Kupując karnet i sprzęt przed sezonem możemy też zaoszczędzić kilkaset złotych. W odróżnieniu od nart/snowboardu tutaj mamy praktycznie 100% pewność że jadąc do wakeparku zawsze popływamy.
 

Ile trwa w Polsce sezon wakeboardowy?

W Polsce sezon wakeboardowy trwa od połowy kwietnia do końca października.  

Jakie są najpopularniejsze duże wyciągi wakeboardowe w Polsce?

Najpopularniejsze duże wyciągi wakeboardowe (Full Size Cable) to: Wakefamily Brwinów pod Warszawą, Central Wake Park w Głownie pod Łodzią i Rueda Wakepark na Śląsku, jak również Margonin, Ostróda, Lublin, Augustów i Jeziorsko.  

Jaki był pierwszy wyciąg 2.0 w Polsce?

Pierwszy wyciąg 2.0 w Polsce był w Radoniach pod Warwszawą u Kowisa i nazywał się Wakehouse.

Jak naprawić deskę wakeboardową?

Małe uszkodzenia deski wakeboardowej można w prosty sposób naprawić klejem żywicznym (epoksydowym) dwuskładnikowym – np. poxipolem. Miejsce klejenia należy starannie oczyścić i wysuszyć a po nałożeniu kleju ścisnąć np. ściskiem stolarskim. Warto pamiętać aby odczekać conajmniej 48 godzin przed ponownym użytkowaniem deski.